A berlini kancellárnő közel hatezer napos szolgálata után letette a lantot. 2022-ben nem mutatkozik a nagy nyilvánosság előtt, s nem készül Ukrajnába. Múlt nyáron még nyüzsgött egy picit: elbúcsúzott Londonban II. Erzsébettől és a miniszerelnöktől. A Spreenél pedig a holland királyi párral tette ugyanezt. Washingtonba férjével röppent el júliusban – hivatalosan utoljára. S Brüsszelbe sem fog már Angela Merkel bumerángként visszatérni. Orbán Viktor maszkban vagy anélkül már nem csókolgathatja a kezét.
Az e nyáron 68 esztendős asszony tavaly már sikerrel túlszárnyalta Konrad-Adenauer (14 évnyi) kancellári rekordját. A 2017-ben elhunyt Helmut Kohl 1982 végétől 16 esztendeig irányította az NSZK-t. Újabb közép-európai időutazás! Azt látom, hogy a 2021 derekán Joe Biden amerikai elnökkel randevúzó, s fél éve posztjáról önként távozó Merkel sikeres országot és romos konzervatív pártot (CDU/CSU) hagyott maga mögött, mely el is vesztette az őszi választásokat. A német történelem első női kancellárja a korábbi gazdasági, pénzügyi krízist jól kezelte. Aztán a 2015/16-os migránshullám idején bel- és külhonban is gyarapodtak a bírálatok. A harminc hónapja betoppant koronavírus-járvány megfékezése a kezdeti nehézségek után napjainkra már eredményes. Lassan vége az álarcos bálnak! Felpörgőben az idegenforgalom, bár az ukrajnai orosz agresszió következményeként 2022 májusában már 400 ezernél is több németországi szláv menekültről szólnak a statisztikák.
Európa nagyasszonya ezt a véres válságot „megúszta”, ám korábban 16 évig tartó kormányzása idejére esett az a szomorú külpolitikai „cirkuszmutatvány”, hogy Berlinnek nem csak Moszkvával, de Washingtonnal is megromlott a viszonya. Az oroszul és angolul is kitűnően beszélő, jó diplomáciai érzékkel rendelkező kancellárnő sem az előző, idős amerikai elnökkel, sem a Kreml örökifjú fura urával nem tudott szót érteni. Mintha az NSZK-ra is vonatkozna (kicsiben), amit politikai elemzők (nagyban) az USA és az EU viszonyával kapcsolatban kritizálnak. „Európa gazdag, de gyenge” - így a sommás megfogalmazás. Nos az ukrajnai háború kimenetele, a szankciók hatása majd precízen megmutatja, hogy mennyire tehetős az EU és milyen erős a Nato, benne hazánkkal.
Fotó: -a-